Активности ученика који похађају радионице обогаћеног једносменског рада ,,Моја школа, моја позорница"

Ове године je Међународни дан борбе против вршњачког насиља биo обележен 22. фебруара. Као и сваке године, обележавамо га  последње среде у фебруару под називом „Дан розе мајица“. Планираног дана организовали смо  различите активности и на тај начин промовисали превенцију и заштиту деце и ученика од насиља и дискриминације. Том приликом смо настојали да  укажемо  на: значај толеранције, емпатије, поштовања права и различитости, развијање сарадње и оснаживање за ненасилну комуникацију и ненасилно решавање конфликата.

Активности поводом обележавања Међународног дана борбе против вршњачког насиља реализовали смо кроз одржавање радионица,дебата и скечеве, кроз изложбе и остале активности које су у школи прихватљиве.

Ученици Основне школе ,,Васа Стајић“ у Мокрину у сарадњи са наставницом Ханом Балабан ,која је задужена за реализацију обогаћеног једносменског рада, водећи радионицу под називом ,,Моја школа, моја позорница“, своју креативност су овог дана посветили изради роза мајица од Ева пене са порукама које подстичу вршњаке да развију свест о емпатији према вршњацима. Своје радове изложили су у школском холу.

Прича о Дану розе мајица

Широм света се последњa средa у фебруару обележава као Дан борбе против вршњачког насиља. Све је почело 2007. године, када је група активиста у једној канадској провинцији покренула иницијативу након што је канадски ученик Чарлес МекНил у школу дошао са розе мајицом на себи и због тога претрпео ругање и вербално насиље од својих вршњака. Ученик је розе мајицу обукао у знак подршке мајци оболелој од карцинома дојке. Активисти су купили 50 розе мајица и поделили их његовим вршњацима у школи који су их носили као подршку дечаку. Ученици су почели и сами да долазе у школу облачећи розе мајице, које су тако постале симбол борбе против вршњачког насиља у школама. Међународни дан борбе против вршњачког насиља се симболично широм света обележава последње среде у фебруару.

Чланак написала наставница Хана Балабан

12090